Zaborski park krajobrazowy i Bory Tucholskie

Nie wszyscy z nas muszą lubić zabytki, jest to zrozumiałe, ponieważ mimo tylu podobieństw jesteśmy od siebie różni. Lubimy różne rzeczy, co innego nas smuci, nie wspominając już o tym, co wprowadza nas w dobry nastrój. Z tego właśnie powodu nie możemy oczekiwać, że będą nam się podobać te same rzeczy. Wychodzimy więc naprzeciw wszystkich tych, którzy nie przepadają za oglądaniem średniowiecznych katedr czy zamków. Postanowiliśmy przygotować tekst, w którym nasza uwaga skupiona będzie na środowisku naturalnym.

Miejscem, które Wam zaproponujemy jest Zaborski Park Krajobrazowy, znajduje się on w południowej części Borów Tucholskich, a co za tym idzie również województwa pomorskiego. Mimo że teren ten nie wyróżnia się na pierwszy rzut oka od reszty lasów, uznawany jest już od kilkuset lat za teren odrębny, Możliwe, że wpływ na to miał szczególnie piękny wygląd lasu, który dzięki panującemu tu mikroklimatowi każdego roku staje się coraz piękniejszy.

Pora teraz na odrobinę historii: park został utworzony w roku 1990, czyli zaraz po zmianach ustrojowych w naszym kraju. Można uznać to za jeden ze skutków tego wielkiego we współczesnej historii wydarzenia. Przez park przepływa rzeka Brda, zyskująca tutaj wiele dopływów, które znacząco wpływają na jej końcową wielkość. Symbolem parku jest Puchacz Europejski, który od wielu lat zamieszkuje te tereny. Uznawany jest za jedną z największych atrakcji turystycznych. Co jednak bardzo ważne ptaki te są bardzo płochliwe, więc zbliżanie się do nich czy robienie zdjęć z wykorzystaniem lampy błyskowej jest surowo zabronione. Nie chcemy przecież utracić symbolu tego miejsca, prawda?

Oczywiście jeśli wybieramy się w te rejony, nie możemy zapomnieć o noclegu. Najlepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie pokoju w jednym z okolicznych domów wczasowych. Co ważne Bory Tucholskie mogą poszczycić się naprawdę rozbudowaną bazą noclegową (Bory Tucholskie), która bez wątpienia zadowoli każdego. Reasumując, Zaborski Park Krajobrazowy jest miejscem, którego głównym celem jest ochrona okolicznej roślinności, a także dziko żyjących tutaj zwierząt. Stanowi ono również ochronę nad wieloma jeziorami, które poukrywane są wśród drzew.

2 przemyślenia nt. „Zaborski park krajobrazowy i Bory Tucholskie”

  1. Dobrze, że są jeszcze takie miejsca w Polsce -zielone i niezniszczone przez człowieka..

Dodaj komentarz